دختران ایران قهرمان هندبال آسیا شدند / طلای تاریخی در آلماتی

ورزش ایران تا امروز در هیچ رده‌ای بر روی سکوی اول آسیا در رشته هندبال قرار نگرفته بود. تاریخسازی دختران هندبال زنان ایران با شکستن طلسم قزاقستان میزبان این رقابت‌ها رقم خورد که در همه رده‌های سنی ما را شکست داده بود

اولین نوروز قرن برای ورزش زنان ایران رویایی آغاز شد تا امیدها به نتایج درخشان دختران کشورمان در عرصه‌های جهانی بیش از پیش شود. به نظر می‌رسد در صورت تخصیص اعتبار لازم و عدالت در تقسیم بودجه ورزش کشور، زنان و دختران ورزشکار ایران این ظرفیت را دارند که در میادین آسیایی و جهانی، خود را به سطح مردان هموطن برسانند.

دختران ایران قهرمان هندبال آسیا شدند / طلای تاریخی در آلماتی

پیس از این تیم هندبال جوانان دختر کشورمان در هندبال قهرمانی آسیا که اسفند ماه به میزبانی قزاقستان برگزار شد با کسب عنوان نایب قهرمانی، جواز حضور در پیکارهای جهانی را کسب کرد.

به این ترتیب در صورت تداوم حمایت ها، می توان نسلی طلایی طی سال‌های آینده در هندبال زنان آسیا داشته باشیم و شانس کسب مدال در بازی‌های آسیایی را افزایش دهیم.

دختران ایران قهرمان هندبال آسیا شدند / طلای تاریخی در آلماتی

قهرمانی زودرس و مقتدرانه دختران در آلماتی

در پنجمین روز از مسابقات هندبال قهرمانی آسیا، تیم دختران نوجوانان ایران مقابل تیم سوریه به میدان رفت و با اختلاف زیاد و با نتیجه ۳۶ بر ۲۱ توانست تیم سوریه را هم از پیش‌رو بردارد.

شاگردان محمدخانی در نیمه اول هم بازی را در دست داشتند و با حساب ۱۷ بر ۸ مقابل سوریه به برتری رسیدند.

تیم ملی هندبال ایران در این مسابقات مقابل همه حریفانش ازبکستان، قزاقستان، هند و سوریه به برتری رسید و علاوه بر کسب سهمیه جهانی ۲۰۲۲ گرجستان، برای نخستین مرتبه در تاریخ قهرمان این مسابقات شد.

دختران هندبال ایران در این مسابقات دو بار تاریخ‌سازی کردند. آن‌ها اولین مدال طلای آسیا را در رشته هندبال برای ایران کسب کردند. تاکنون ایران در هیچ رده‌ای بر روی سکوی اول آسیا در رشته هندبال قرار نگرفته بود. هم‌چنین آن‌ها برای اولین بار در تاریخ هندبال زنان ایران مقابل قزاقستان به برتری رسیدند.

مسابقات هندبال قهرمانی دختران نوجوان برای تیم ملی ایران به پایان رسید. با انجام دو دیدار دیگر جمعه ۵ فروردین این مسابقات به پایان می‌رسد و بعد از آن مدال و کاپ به تیم‌ها اهدا خواهد شد.

نتایج کل بازی‌های مسابقات هندبال قهرمانی آسیا دختران نوجوان:
ایران ۲۰ – قزاقستان ۱۹
ایران ۴۴ – ازبکستان ۳۵
هند ۴۱ – ازبکستان ۴۴
ایران ۲۵ – هند ۲۴
سوریه ۲۸ – ازبکستان ۳۷
سوریه ۱۴ – قزاقستان ۳۲

هند – قزاقستان ساعت ۱۵:۳۰

*رده‌بندی تیم‌ها در سومین روز مسابقات قهرمانی آسیا دختران نوجوان:
ایران ۴ بازی، ۸ امتیاز
ازبکستان ۳ بازی، ۴ امتیاز
قزاقستان ۲ بازی، ۲ امتیاز
هند ۲ بازی، صفر امتیاز
سوریه ۳ بازی، صفر امتیاز
شهرزاد نصوحی، نسترن گودرزی، زهرا فتوتی، فاطمه مریخ، فاطمه احمدی، شقایق چراغی، آسمان بدوی، الناز یارمحمدتوسکی، فریماه احمدی، مبینا حاج حیدری، هانیه شاه ویسی، نگین رحمانی، صبا زنگنه، بهارزنگنه، هستی دوخایی و آرزو بهمئی اسامی ملی‌پوشان حاضر در این مسابقات است.

غلامعلی اکبرآبادی به عنوان مدیر فنی، فاطمه محمدخانی به عنوان مربی، مریم رضائیان به عنوان سرپرست و ندا اسدی به عنوان فیزیوتراپ هدایت تیم ملی ایران را بر عهده دارند.

نهمین دوره مسابقات هندبال قهرمانی آسیا دختران نوجوان از ۲۷ اسفند تا ۵ فروردین به میزبانی آلماتی قزاقستان در جریان است. در این مسابقات ۵ تیم حضور دارند و ۲ سهمیه مسابقات قهرمانی جهان ۲۰۲۲ گرجستان توزیع خواهد شد. اولین سهمیه سهم ایران شد و سهمیه دیگر سهم ازبکستان یا قزاقستان خواهد شد.

دختران ایران قهرمان هندبال آسیا شدند / طلای تاریخی در آلماتی