رئیسی: انتشار حقایق و مقابله با تحریف، از جلوه‌های جهاد تبیین است

رئیس‌جمهور پژوهش، تألیف و انتشار حقایق و مقابله با تحریف را از جلوه‌های «جهاد تبیین» توصیف کرد و گفت: کنار آزادی بیان و اندیشه، عدالت در قلم و بیان نیز از ارزش‌های فرهنگ انقلاب اسلامی است.

آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی رئیس‌جمهور روز سه‌شنبه در سی و نهمین دوره جایزه کتاب سال و بیست و نهمین دوره جایزه جهانی کتاب سال جمهوری اسلامی ایران، گفت: برگزاری چنین رویداد بزرگ فرهنگی، علاوه بر معرفی آثار برگزیده و فاخر، و تقویت ارتباطات فرهنگی و اجتماعی، بستری شناسایی استعدادهای برتر و حمایت از نخبگان علمی و فرهنگی است.وی افزود: با وجود پیشرفت‌های فناورانه و دیجیتال و ظهور شبکه‌های اجتماعی، کتاب همچنان جایگاه فاخر فرهنگی خود را دارد و تقریباً هیچ رسانه‌ای نتوانسته است جایگزین کتاب باشد.

انقلاب اسلامی مردم ایران به‌نوعی انقلاب فرهنگی بود

رئیس‌جمهور کتاب را پل ارتباطی بین فرهنگ‌ها و تمدن‌ها و ابزار انتشار افکار و اندیشه‌های فرهیختگان و دانشمندان توصیف و تصریح کرد: اگر آثار بزرگانی مثل ابوعلی سینا، حافظ، سعدی، شیخ انصاری، آخوند خراسانی و شخصیت‌های بزرگ دیگر در قالب کتاب حفظ و منتشر نمی‌شد، امروز چه‌کسی آنان را می‌شناخت؟

رئیسی پس از توصیف جایگاه تعیین‌کننده کتاب در حیات یک ملت، گفت: انقلاب اسلامی مردم ایران به‌نوعی انقلاب فرهنگی بود و امام راحل و رهبر معظم انقلاب همواره مروج فرهنگ کتابخوانی و انس با کتاب بوده‌اند.

وی همچنین با اشاره به جایگاه والای آزادی بیان و اندیشه در جمهوری اسلامی گفت: کنار این ارزش‌های مهم، عدالت و انصاف در قلم و بیان نیز از ارزش‌های فرهنگ انقلاب اسلامی است.

رئیس‌جمهور افزود: در نگاه قرآن که خداوند در آن به قلم قسم یاد کرده است، آن قلمی ارزش دارد که مایه هدایت انسان‌هاست و جوهر آن عدالت، عقلانیت، معنویت و اخلاق است، نه قلمی که به‌جای دانش‌افزایی و ارتقای مادی و معنوی بشر، بی‌اخلاقی و انحرافات را به‌ویژه برای جوانان، نوجوانان و کودکان ترویج می‌کند.

رئیسی با تأکید بر اهمیت مالکیت معنوی، حق تألیف و ترجمه اظهار داشت: یکی از حقوق مهم در حوزه تألیف و نشر، حقوق خواننده و مخاطب است که باید رعایت شود و عدالت و انصاف در بیان، ناظر به این حقوق است.

عدالت در بیان و قلم یعنی نویسنده سخن سست و بی‌اساس بیان نکند

وی در تشریح عدالت در بیان و قلم گفت: عدالت در بیان و قلم یعنی آن‌که گوینده و نویسنده محققانه و با دقت مطالب را ارائه کند و سخن سست و بی‌اساس بیان نکند.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه برپایی کرسی‌های آزاداندیشی و نظریه‌پردازی در دانشگاه‌ها و حوزه‌ها از افتخارات جمهوری اسلامی است، خاطرنشان کرد: باید این نکته را مدنظر داشت که جایگاه طرح مباحث علمیِ متفاوت و حتی متناقض، محیط‌های علمی و دانشگاهی است و ارائه این بحث‌ها در عرصه عمومی به نتیجه مطلوب نخواهد رسید.

رئیسی با اظهار امیدواری نسبت به اینکه آثار فاخر و برتر معرفی‌شده در چنین رویدادهایی به‌خوبی در جامعه نیز معرفی و عامل ترویج کتابخوانی شوند، افزود: رسانه‌ها و اهل علم و فرهنگ همه تلاش خود را برای ترویج کتابخوانی بین مردم به‌کار گیرند و آثار منفی بی‌توجهی به کتاب را در سرنوشت جوامع تبیین کنند.

کتاب نقش مهم و اساسی در روشنگری عصرها برای نسل‌ها دارد

وی در ادامه، انتشار حقایق و مقابله با تحریف را از جلوه‌های جهاد تبیین دانست و خاطرنشان کرد: کتاب نقش مهم و اساسی در روشنگری عصرها برای نسل‌ها دارد و می‌تواند ملاک مهمی برای تشخیص حق از باطل باشد.

رئیس‌جمهور تألیف و نگارش مبتنی بر افشای چهره و ترفندهای دشمن را که دشمنان ‌آن را نمی‌پسندند، حوزه اصلی جهاد تبیین توصیف کرد و گفت: متأسفانه امروز در عرصه فضای مجازی و حتی در عرصه نشر کتاب، آثاری منتشر می‌شود که تلاش دارد بدی‌های خاندان خائن پهلوی را تطهیر و حقایق آشکار درباره خدمات جمهوری اسلامی و رزمندگان و مجاهدان آن را تحریف کند.

رئیسی یکی دیگر از عرصه‌های مجاهدت‌ نویسندگان و محققان را ثبت و انتقال حقایق به نسل‌ها و عصرهای آینده برشمرد و افزود: دشمن نمی‌خواهد حقیقت مجاهدت‌ها در دفاع مقدس و ازخودگذشتگی‌های مدافعان حرم شناخته شود؛ و این‌که رهبر معظم انقلاب سردار شهید سلیمانی و شهید ابومهدی المهندس را مکتب معرفی کردند، برای آن بود که مشخص شود این شهیدان نه دو فرد بلکه قهرمانان جریان‌ساز و نماد ایستادگی و مقاومت هستند.

روشنفکر حقیقی به‌موقع به جامعه نسبت به آسیب‌ها هشدار می‌دهد

وی با ابراز اینکه “این جهاد، جهادی است که در آن صاحبان قلم و روشنفکران پیشتاز هستند”، تصریح کرد: روشنفکر حقیقی کسی نیست که مردم را به فرهنگ غربی یا شرقی سوق دهد، بلکه کسی است که جامعه خود را به‌خوبی رصد می‌کند و به‌موقع به آحاد جامعه نسبت به آسیب‌ها و خطرها هشدار می‌دهد.

رئیس‌جمهور تأکید کرد: این دسته از روشنفکران حقیقی، پیش و پس از پیروزی انقلاب اسلامی، تأثیرگذاری زیادی بر جامعه داشتند و امروز نیز رویش‌های زیادی در این زمینه داریم که باید حمایت شوند تا بتوانند حقایق را برای انتقال به آیندگان ثبت و ضبط کنند.

پیش از سخنان رئیس جمهور، محمدمهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در سخنانی ضمن ارائه گزارش از روند برگزاری رویداد جایزه کتاب سال و جایزه جهانی کتاب سال جمهوری اسلامی ایران، توضیحاتی نیز درباره تلاش‌های این وزارتخانه برای برگزاری رویدادهای فرهنگی و هنری با وجود همه‌گیری کرونا ارائه کرد.