وزیر بهداشت در کرمانشاه:

واکسن داخلی در درخشان‌ترین شرایط قرار دارد

وزیر بهداشت در کرمانشاه گفت: برای ساخت واکسن چراغ خاموش حرکت می‌کنیم تا آمریکا کارشکنی نکند اما اکنون در بهترین شرایط قرارداریم.

سعید نمکی ظهر امروز در نشست ستاد کرونا که در استانداری کرمانشاه برگزار شد با اشاره به وضعیت واکسن در کشور اظهار داشت: برخی در این روزها در مورد واکسن بسیار صحبت می‌کنند و من به عنوان کسی که متخصص هستم و ساختار دارویی کشور را اداره کرده‌ام و این گفتمان را بلدم باید چند مورد درباره واکسن اعلام کنم.

وی عنوان کرد: ما می‌دانستیم که موضوع واکسن کووید۱۹ بسیار جدی خواهد بود و می‌دانستیم که واکسن یک کالای بهداشتی و تجاری تلقی نخواهد شد و در رابطه با کرونا یک ابزار سیاسی در اختیار دولت‌ها خواهد بود به همین دلیل خیلی زود برای این موضوع اقدام کردیم.

نمکی گفت: از فروردین و اردیبهشت سال ۹۹ مذاکرات و مکاتبات برای واکسن را آغاز کردیم و نخستین تماس من با وزیر بهداشت روسیه در دوم اردیبهشت ۱۳۹۹ بود که چون دیدم روس‌ها روی واکسن کار می‌کنند و چون از تکنولوژی مورد استفاده اطمینان داشتم مذاکره را آغاز کردم.

وی افزود: مذاکره ۹ ماه طول کشید و سفیر ما در روسیه بسیار تلاش کرد که مذاکرات تبدیل به قرارداد شد و مقرر شد حداقل دو میلیون دز تا پایان اسفند از روس‌ها دریافت کنیم که حالا بگذریم عده‌ای برای واکسن روسی آشوب به پا کردند و می‌گفتند باید فایزر وارد کنید و افاضه فرمودند و فکر نکردند وزیر خود متخصص است و فردی که تخصص ندارد نباید خود را صاحب فتوا بداند.

نمکی گفت: من می‌دانستم چه چیزی را برای ملت وارد می‌کنیم و برای اینکه این جو را بشکنم و به مردم اعلام کنم که ما چیزی را نمی‌آوریم که بدانیم برای ملت ایران ضرر دارد و اگر بدانیم ضرر دارد در ابتدا آن ضرر را خود تحمل می‌کنیم به طوری که من جگر گوشه خود را روی صندلی نشاندم و به مردم اعلام کردم که خون ما و خانواده‌های ما سرخ‌تر از خون یک روستایی دورافتاده نیست؛ ما خاک پاک همه ملت ایران هستیم و برای فدا کردن خود آمده‌ایم.

وی افزود: روس‌ها از دو میلیون دزی که قول داده بودند ۴۲۰ هزار دز را با هزار کش و قوس خاص به ما دادند و من می‌دانم ظرفیت تولید روسیه محدود است و آنها با کشورهای مختلف از جمله ایران قرارداد منعقد می‌کنند و دو کمپانی ایرانی نیز قرارداد بسته که برای آن‌ها تولید کنند اما مشکلاتی وجود دارد.

وزیر بهداشت با بیان اینکه همزمان ماه‌ها پیش با چینی‌ها مذاکره کردیم عنوان کرد: چینی‌ها اوایل می‌خواستند فاز سه آزمایش بالینی را همانطور که در ترکیه و امارات انجام دادند در کشور ما نیز انجام دهند اما ما زیر بار نرفتیم و گفتیم تنها راهی که کشوری بخواهد واکسن خود را روی مردم ما آزمایش کند این است که در داخل به صورت مشترک ساخته شود وگرنه مردم ما ابزار آزمایش هیچ کشوری نخواهند شد و البته از کشورهای دیگر نیز پیشنهاد داشتیم.

نمکی گفت: چنانچه واکسن داخلی فاز دو بالینی را بگذراند و برای فاز سه بالینی به صورت انبوه تزریق شود توجیه دارد اما ترکیه و امارات فاز سه بالینی چین را به اسم واکسیناسیون برای بالا بردن آمار انجام داده‌اند اما ما وارد این بازی نشده‌ایم و اگر قرار باشد فاز سه بالینی واکسن داخلی را انجام دهیم با رضایت مردم مشکلی وجود ندارد و اکنون بسیاری از مردم به شدت مشتاق این کار هستند.

وی عنوان کرد: روس‌ها تا قبل از عید ۴۲۰ هزار دز و چینی‌ها ۲۰۰ هزار دز واکسن به ما دادند و هندی‌ها با وجود اینکه دو میلیون دز خریداری کرده بودیم و هزینه ۵۰۰ هزار دز را داده بودیم حدود ۱۲۵ هزار دز را دادند و ۳۷۵ هزار دز که در حال صادرات به ایران بود که دادستان هند دستور داد هیچ واکسنی از هند خارج نشود و ۳۷۵ هزار دز در سردخانه فرودگاه باقی مانده است.

نمکی گفت: از طریق کوواکس نیز برای خرید ۱۶ میلیون و ۸۰۰ هزار دز واکسن قرارداد منعقد شده و هزینه آن نیز با کش و قوس‌های فراوان پرداخت شده بود و قرار بود سه میلیون و ۸۰۰ هزار دز قبل از پایان سال به ما بدهند که در نهایت به دلیل کمبود تولید به یک میلیون و ۲۰۰ هزار دز رسید.

برخی تصور می‌کنند واکسن در دنیا سرریز شده

وزیر بهداشت تصریح کرد: برخی تصور می‌کنند واکسن در دنیا سرریز شده و به آن چوب حراج زده‌اند اما این خبرها نیست.

وی افزود: در نهایت ۹۰۰ هزار دز واکسن از کوواکس با تأخیر سه هفته‌ای از هفته دوم فروردین به بعد به ما رسید و بیش از ۴۰۰ هزار نفر واکسینه شده‌اند و بیش از ۸۰۰ هزار تا یک میلیون و ۳۰۰ هزار نفر نیز در حال واکسینه هستیم که با کمک بسیج انجام خواهد شد.

وزیر بهداشت با بیان اینکه ۳۰ سال قبل واکسیناسیون فلج‌اطفال را با بسیج آغاز کردیم گفت: یکشنبه یا دوشنبه اعلام خواهیم کرد که جزء لاینفک طرح شهید سلیمانی بسیج ملی واکسیناسیون کووید۱۹ خواهد بود که از بسیج جامعه پزشکی کمک گرفته خواهد شد و یک میلیون و ۳۰۰ هزار نفر شامل کادر بهداشت درمان، بیماران خاص و صعب العلاج و سرطانی و افراد پرخطر تا پایان هفته آینده به اتمام خواهد رسید و فاز دوم آن که قرار بود از اردیبهشت به بعد آغاز شود بر اساس برنامه زمانبندی اجرا خواهد شد.

وی با اشاره به تأکیدات رئیس جمهور بر تزریق واکسن و دستور به بانک مرکزی و سازمان برنامه و بودجه برای تهیه امکانات لازم در این زمینه عنوان کرد: براساس مصوبه پنجاه و دوم ستاد ملی کرونا در دی ماه گذشته مسئولیت تولید واکسن داخلی با قرارگاه بود و از رئیس‌جمهور تقاضا شده بود که کار تزریق واکسن ساماندهی شود ضمن اینکه تولید واکسن داخلی به شدت دنبال می‌شود، اما در جمهوری اسلامی مرزبندی نداریم و تا هرجا که بتوانیم باری را بلند کنیم کوتاهی نخواهیم کرد اما اکنون در یک شرایطی قرار داریم که امیدواریم در روزهای آینده وضعیت بسیار مطلوب‌تری را در این زمینه داشته باشیم.

نمکی با بیان اینکه واکسن داخلی ما به سرعت و به خوبی پیش می‌رود افزود: روزهای نخست کسی باور نمی‌کرد و تک‌تک افراد از جمله شهید فخری‌زاده را صدا زدم و همه را بسیج کردیم اما اکنون اگر بنده هم نباشم پروژه واکسن ایرانی روی غلتک افتاده و هیچکدام از این صحبت‌ها بدون پشتوانه علمی نیست و واکسن داخلی ما در درخشان‌ترین شرایط قرار دارد و خواهید دید که در آینده نزدیک کشورهایی واکسن خواهند زد که خودشان زیرساخت دارند.

وزیر بهداشت با بیان اینکه این ویروس گریبان ما را رها نمی‌کند و باید هر ۶ ماه یکبار واکسن تزریق شود گفت: اکنون هم از خارج واکسن خریداری می‌شود و هم در داخل امید داریم تا واکسن تولید کنیم؛ تایوان تا روز گذشته ۲۷ هزار و ۱۱۳ دز، ویتنام ۵۸ هزار دز، کره جنوبی ۶۱ هزار دز، ژاپن ۶۴۲ هزار دز، عمان ۱۹۳ هزار دز و جمهوری اسلامی ایران نزدیک به ۵۰۰ هزار دز را تزریق کرده و تا هفته آینده به یک میلیون و ۳۰۰ هزار دز می‌رسد.

۲ گرم ماده می‌خواهیم آمریکا ممنوعیت ایجاد می‌کند

وی با اشاره به اینکه برخی می‌گویند ما عقب هستیم باید بگویند از چه چیزی عقب هستیم افزود: جاستین ترودو در کانادا اعلام کرده بود که تا پایان ماه ژوئن واکسن‌ها را تزریق می‌کند اما اکنون به دو تا سه درصد جمعیت این کشور واکنس تزریق شده است؛ در حالی که کانادا پنج برابر نیاز خود پیش خرید کرده است.

وزیر بهداشت با بیان اینکه آمریکایی‌ها به همسایه متعهد خود واکسن نداده‌اند گفت: ۸۵ درصد از واکسن دنیا را هفت کشور زده‌اند و واکسن نیست اما ما قراردادهایی بسته‌ایم که ۶۰ میلیون دز واکسن ماهانه بدهند و در کنار آن از کشورهای دیگر نیز وارد می‌شود و اما تمام امید ما بعد از خدا به واکسن داخلی است و در نشست‌های بعدی خواهیم گفت که این کار مهم را چگونه مدیریت می‌کنیم.

وی افزود: ما بسیار آرام کار می‌کنیم که خاک در بازی ما نپاشند زیرا اگر دو گرم چیزی را نیاز داشته باشیم آمریکایی‌ها راه آن را قفل می‌کنند و به خاطر همین بسیار تلاش کرده‌یم که این جریانات را بسیار چراغ خاموش پیش ببریم و بوق نکنیم و به بقیه توصیه کرده‌ایم که انقدر حرف نزنید و برای حرف زدن له‌له نزنید.

نکی گفت: من از ۱۴ ماه گذشته در هیچ برنامه تلویزیونی شرکت نکرده‌ام اما عده‌ای عطش این را دارند که پشت میکروفن حرف بزن و مطرح شوند و نمی‌دانم این چه مرضی است که ان‌شاءالله خدا همه امراض را از ما دور کند که یکی از آن مرض خودنمایی است که بسیار بد است؛ به آن‌ها توصیه کردیم که بیخودی و زیادی حرف نزنید که مبنای علمی ندارد و اجازه دهید درباره واکسن تنها وزیر صحبت کند.

وی با اشاره به موضوع ورود بخش خصوصی به واکسن گفت: بخش خصوصی داروهای ما را وارد می‌کند و دولت وارد نمی‌کند و همچنین داروهای وارداتی برای بیماران خاص و صعب العلاج را دولت وارد نمی‌کند اما واکسن به مراتب پیچیده‌تر از دارو است زیرا واکسن یک فرآورده فوق‌العاده حساس و بیولوژیک است و افراد متخصص باید آن را وارد کنند.

سیمان‌فروش و ماست فروش به دنبال واردات واکسن رفته‌اند/ به دلال‌ها میدان نمی‌دهم

وزیر بهداشت با اشاره به اینکه اکنون ماست فروش و سیمان فروش و پلاسکو فروش به دنبال واردات واکسن است بیان کرد: بازار ما را در چین خراب کرده‌اند، دلال‌ها را از سازمان غذا و دارو جمع‌ کرده‌ام، خودم در بخش خصوصی دخالت ندارم و رئیس سازمان غذا و دارو نیز یکی از پاکیزه‌ترین انسان‌ها است و باند آنجا را از هم متلاشی کردم و به کسی هم باج نمی‌دهیم و به آن‌ها گفته‌ام که چنانچه واکسنی را که به خانواده خود جرات تزریق آن را دارید وارد کنید.

وی با بیان اینکه اکنون تقلب در زمینه واکسن در دنیا بیداد می‌کند گفت: چنانچه کسی واکسن تقلبی وارد کند وزیر بهداشت زیر سوال می‌رود و از مدتی قبل تمام بخش خصوصی لایق را دعوت کردیم و سفرا را مسئول هماهنگی در کشورها کرده‌ایم.

نمکی با بیان اینکه قراردادهای واکسن در دنیا ترکمنچایی و یک طرفه است افزود: به وزیر می‌گویند ضمانت بدهید اگر اتفاقی برای بیمار افتاد به ما ارتباطی ندارد یا ضمانت بدهید که حق فسخ یک طرفه قرارداد را داشته باشیم و زور دارند و ریش و قیچی دست آن‌ها است.

وی با اشاره به اینکه ما برای واردات واکسن داوطلب و مشتاق ورود بخش خصوصی حرفه‌ای، خوش سابقه و پاکیزه هستیم گفت: ما به دلالان میدان نمی‌دهیم اما در برای بخش خصوصی باز است و اگر کسی فکر می‌کند مانعی ناعادلانه بر سر راه او وجود دارد به طور مستقیم به وزیر بهداشت اطلاع دهد و همه باید بدانند و رئیس جمهور نیز به شدت مشتاق هستند که واکسن در مسیر درست وارد شود.

نمکی افزود: ما این مژده را به مردم می‌دهیم که واکسن را به شکل بسیار فعال وارد کرده‌ایم اما اینگونه نیست که تصور کنید چنانچه واکسن بزنیم می‌توانیم ماسک را برداریم و فاصله گذاری را رعایت نکنیم.

وی گفت: براساس برنامه زمان‌بندی که دنیا تا پایان ۲۰۲۲ برای بسیاری از کشورها تعهد کرده ما به مردم قول داده‌ایم تا پایان ۱۴۰۰ عملیاتی خواهیم کرد و تا پایان این دولت نیز جمعیت انبوهی واکسن را دریافت می‌کنند.

وی با اشاره به اینکه روزهای روزهای سختی بر این کشور گذشته است گفت: همه شما بزرگواران در مهار سه پیک بسیار سهمگین با هم حماسه‌های بزرگی را خلق کردید؛ درست در زمانی که دنیای ناجوانمرد ما را در تمام عرصه‌ها تحت فشار قرار داده بود و می‌خواست ما در یک باتلاق عظیم بمانیم و برای تئوریسین‌هایی که می‌گفتند کرونا تیر خلاص جمهوری اسلامی است و این آرزو را به گور بردند و دیدند که این ملت غیور و قهرمان توانست موج‌ها را پشت سر بگذارد و افتخاراتی در تاریخ اپیدمی جهان ثبت کند.

وزیر بهداشت عنوان کرد: پیک جدیدی خلق شده که نمی‌خواهم به کالبد شکافی این پدیده بپردازم زیرا پرداختن و واکاوی بعضی از پدیده‌ها به جز ایجاد گسست و تشدید نامهربانی و سوءاستفاده دشمنان قسم خورده حاصلی برای نظام‌ و مملکت نخواهد داشت و واکاوی آن چه که گذشت هیچ مشکلی از مشکلات این مملکت حل نمی‌کند.

نمکی گفت: نزاع های بین چپ و راست و اصلاح‌طلب و اصول‌گرا که من در این بازی هیچ گاه نبوده‌ام و افراد سیاسی که از این نمد پوسیده به دنبال کلاهی هستند، مشکلی از مشکلات کشور را حل نمی‌کند.

وزیر بهداشت بیان کرد: ما در یک پیک سهمگین قرار داریم که برآورد کرده بودم و مدت‌ها قبل از عید اعلام کرده بودم که خود را برای یکی از بزرگترین و سهمگین‌ترین اپیدمی‌های کشور آماده کنید و البته این به این معنی نیست که سنگین‌تر وجود ندارد چون این ویروس بسیار ناشناخته است و هر کس در این دنیا ادعا کند که آن را شناخته نشانه جهل اوست.

نمکی افزود: هر کسی تصور کند با واکسیناسیون تمام مشکلات رفع خواهد شد بداند که همچین خبری نیست.

وی با اشاره به اینکه نمی‌خواهم مردم را در خوف نگه دارم زیرا توصیه خداوند است که بندگان نباید در خوف بمانند بیان کرد: امروز استان کرمانشاه در طرح شهید سلیمانی یکی از استان‌های نمونه است که قابلیت مدیریت هوشمند و عادلانه را دارد و می‌تواند خود و اطراف خود را مدیریت کند.

وزیر بهداشت با بیان اینکه ما در یک بلای خانمان‌سوز جدید گرفتار هستیم و آن ابتلای گسترده به ویروس انگلیسی است که به پیر و جوان رحم نمی‌کند گفت: تردید ندارم که مدافعان سلامت این کشور هر چند خسته و دلشکسته هستند و باید آن‌ها را بیشتر درک می‌کردیم و توجه می‌کردیم که حرکت و رفت و آمدها و اتفاقات اجتماعی باید منطبق با این ظرفیت تنظیم شود اما نجابت این گروه، ایستادگی و تاب‌آوری شبانه روزی آن‌ها سبب شد ما در محاسبات خود دچار اشتباه شویم.

وی با بیان اینکه در روزهای نخست بیماری اطلاعات کافی برای برخورد با بیمار را نداشتیم و امکانات کافی نبود گفت: کادر درمان به گرایش سیاسی یا دیدگاه افراد توجهی ندارند و خود را مسئول بیمار می‌دانند و بیمار هر فردی که باشد برای بهبود وی قسم خورده‌ایم و تلاش می‌کنیم.

نمکی افزود: اجازه نمی‌دهیم هیچ بیماری پشت درهای بیمارستان‌ها سرگردان بماند و نمی‌گذاریم داروی بیماران مبتلا به کووید و غیرکووید در این مملکت نایاب شود هرچند ارزی که دریافت کردیم بسیار کمتر از سال‌های گذشته است اما ایستاده‌ایم و اجازه نداده‌ایم که برای داروهای مورد نیاز مردم صف ایجاد شود و اکنون داروی مربوط به ویروس کووید در تمام کشور به صورت سرشار وجود دارد.

وی با بیان اینکه من برای مدیریت این بیماری در کشور نگرانی ندارم زیرا دعای مادر شهید و جانبازان قطع نخاعی پشت سر آن است بیان کرد: از استاندار و مسئولان استان درخواست دارم روی اجرای پروتکل‌ها پافشاری کنند زیرا هر چقدر پروتکل‌ها را ضعیف‌تر اجرا کنیم متأسفانه مریضی بر ما فایق خواهد شد و این اصل کووید است و همچنین از همکاران خود درخواست دارم درمانگاه‌های سرپایی را به شدت تقویت و افزایش دهند که بار بیماران بستری را کم کنیم.

وزیر بهداشت با بیان اینکه در خوزستان با هجمه ویروس جهش‌یافته موفق شدیم که بار بیمارستان‌ها را کاهش دهیم عنوان کرد: برخی از دشمنان منتظر بودند در خوزستان با شمیت مواجه شویم و برخی از افراد سرسپرده به خارج از کشور و برای شبکه های معاند خوراک می‌فرستند اما سرافراز بیرون آمدیم.

نمکی با بیان اینکه از روزی ۲۵۰۰ تست اکنون به روزی ۱۴۰ هزار تست رسیده‌‌ایم عنوان کرد: افرادی که علامت دار هستند شناسایی و ایزوله شوند و کنترل مرزها بسیار اهمیت دارد و هر عبور و مروری می‌تواند به عنوان یک بمب متحرک ویروس اثرگذار باشد باید خوب مدیریت شود.

وی با اشاره به اینکه آموزش در مبارزه با این ویروس رکن بسیار مهمی است گفت: این ویروس قدرت سرایت چند برابری و قدرت ابتلا و کشندگی بسیار بالایی دارد و جوان‌ترها و کودکان را گرفتار می‌کند و آموزش اینکه چگونه بتوانیم از چرخش آن جلوگیری کنیم باید به شدت مورد توجه قرار گیرد و از صدا و سیما درخواست دارم خوف و وحشت ویژه در مردم ایجاد نکنید و مرز بین تذکر و وحشت‌زایی رعایت شود.

نمکی با اشاره به اینکه هفته دیگر هفته سخت‌تری خواهیم داشت آنچنانکه برای این هفته نیز هشدار داده بودم که به مرز سیاهی خواهیم رسید عنوان کرد: هرچند ما رنگ سیاه را به وضعیت‌ها اضافه نکرده‌ایم اما منظور ما این بوده که از سیاهی بالاتر نیست و در بیشتر شهرها در حال حرکت به سمت بیشترین بیمار در طول تاریخ چهار پیک هستیم و این یعنی معیارهایی که برای رنگ‌ها در نظر گرفته‌ایم به هم می‌ریزد.

وزیر بهداشت با اشاره به اینکه آمادگی تخت‌های بیمارستانی بسیار مهم است و تصور نکنید این تعداد تخت کافی است گفت: در این مدت ۳۰۰۰ تحت آی‌سی‌یو افزوده شده که ۱۲۰ مورد مربوط به استان کرمانشاه بوده در حالی که افزایش این میزان نیازمند سال‌ها زمان بود.

وی با اشاره به کنسل شدن تمام اعمال غیر اورژانسی در کشور افزود: با توجه به آمار بیماران سرپایی استان می‌توانم بگویم که تعداد بستری‌ها به شدت افزایش خواهد یافت و در این نوع از ویروس وضعیت بیمار در روزهای نهم، دهم و یازدهم وخیم می‌شود بنابراین وضعیت بیمار بعد از ترخیص پیگیری شود.