امکان بازگشت آمریکا به برجام، اصلی‌ترین موضوع مذاکرات لاوروف در تهران

وزیر امور خارجه روسیه در جریان مذاکرات امروز خود با وزیر خارجه، رئیس جمهور و رئیس مجلس شورای اسلامی ایران، درباره وضعیت حساس کنونی پیرامون توافق هسته‌ای و برخی موضوعات مهم منطقه‌ای گفت‌وگو خواهد کرد.

“سرگئی لاوروف” وزیر امور خارجه روسیه امروز (سه‌شنبه) و بعد از سفر روز گذشته خود به مصر، وارد تهران می‌شود تا طبق برنامه مورد توافق دو طرف، علاوه بر انجام مذاکراتی با “محمدجواد ظریف” همتای ایرانی خود، با “حسن روحانی” رئیس جمهوری ایران و “محمدباقر قالیباف” رئیس مجلس شورای اسلامی (پارلمان ایران) دیدار و گفت‌وگو کند.

طبق اطلاعاتی که در آستانه این سفر از سوی وزارت امور خارجه روسیه منتشر شد، اصلی‌ترین موضوع مورد توجه طرفین در این رایزنی‌ها، روند اوضاع کنونی پیرامون برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) درباره برنامه هسته‌ای ایران است. علاوه بر این، در دستور کار مذاکرات برخی مسائل مهم بین المللی، از جمله اوضاع در سوریه، افغانستان، یمن و وضعیت کلی در منطقه خلیج فارس نیز گنجانده شده است.

طبق این اطلاعات، مقامات مسکو همچنین امیدوارند، گفتگو‌های کاملی در رابطه با مجموعه مسائل در دستورکار دوجانبه و در وهله نخست، درباره تحقق طرح‌های مشترک در عرصه انرژی و حمل و نقل و دیگر ابعاد همکاری‌های اقتصادی، با مقامات جمهوری اسلامی ایران انجام شود.

وزارت خارجه روسیه پیش از این اعلام کرده بود که دورنمای گسترش همکاری‌های فرهنگی-انسانی بین روسیه و ایران و همچنین توسعه همکاری در زمینه مبارزه با کرونا نیز در این سفر مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

سفر سرگئی لاوروف به تهران در شرایط بسیار حساس و پیچیده‌ای در رابطه با وضعیت سرنوشت توافق هسته‌ای صورت می‌گیرد. روسیه از همان زمان خروج یکجانبه آمریکا از این توافقنامه در سال ۲۰۱۸، تلاش کرده تا برجام حفظ شود و از تماس‌های مرتب با مقامات تهران و دیگر طرف‌های باقی مانده در این توافق حمایت کرده است.

لاوروف در آستانه سفر خود به تهران، بار دیگر تأکید کرد که هیچ جایگزین منطقی برای برجام وجود ندارد و همانطور که “ولادیمیر پوتین” رئیس جمهوری روسیه بارها اعلام کرده، اجرای کامل تعهدات همه طرفین شرکت کننده در برجام، موثرترین راه برای حفظ این توافقنامه مهم بین المللی است و طرف روسی، به نوبه خود،آمادگی دارد تا به مقامات تهران و واشنگتن برای حل و فصل مشکلات کمک کند.

وزیر خارجه روسیه همچنین در تفسیر تحریم‌های آمریکا علیه ایران نیز یادآور شد که تهدید، باج خواهی و بازی‌های ژئوپلیتیکی “از نقطه صفر” و تقسیم جهان به “برگزیدگان” و سایر کشورها، غیرقابل قبول است.